Як музика допомагає під час війни

Війна – це не лише руйнування та втрати, але й час, коли люди згуртовуються і шукають нові способи вираження себе. Музика завжди відігравала важливу роль у житті людей, а війна робить її ще більш значущою.

Спеціально для УСІ.Life Галина Фалей провела опитування серед молоді та дорослих і визначила, як війна вплинула на їхні музичні вподобання.

Психологи, спостерігаючи за українцями, зробили певні висновки, що війна впливає на психіку як підростаючого покоління, так і дорослого організму.

Опитавши певну кількість людей, ми зробили певні висновки. Як війна вплинула на ваше життя? 50% респондентів відзначили погіршення психологічного стану, 30% опитуваних змушені були перервати навчання, 20% — втратили роботу та 40% вважають, що війна обмежує їхні можливості. Як війна вплинула на ваші цінності? 70% респондентів відзначили, що війна змусила їх більше цінувати життя, 50% переосмислили сенс життя та 60% змінили пріоритети в житті. Як музика допомагає у війні? 85% респондентів слухають музику частіше, ніж до війни. 70% вважають, що музика допомагає їм впоратися з емоціями, викликаними війною, а 65%  шукають у музиці підтримку та надію.

Щоб відволіктися та не думати про події, які відбуваються навколо нас, українці почали більше розвиватися в музичному напрямку. Можна сказати, що війна дала поштовх до розвитку нового музичного феномену. З’явилося багато нових музичних треків, записаних молодими співаками, які описують жах війни, біль втрат, але також і стійкість, єднання та віру в перемогу.

Такі як: «Stefania» від Kalush Orchestra — переможниця Євробачення-2022, що зворушливо описує історію мами, яка проводжає сина на війну. «Обійми» від Океану Ельзи — емоційна балада про єднання та підтримку українців у складні часи. «Доброго вечора, ми з України» від ДахаБраха — пісня-заклик, що стала візитівкою українського спротиву. «Байрактар» від Тараса Тополі — пісня-присвята легендарному турецькому безпілотнику, який став символом української боротьби. «Тримайся» від Alyona Alyona — потужна й мотиваційна пісня, що закликає українців не здаватися й вірити в краще майбутнє. Важливо, що українська музика не лише документує події війни, але й стає потужним інструментом боротьби та згуртування. Пісні дають людям надію, підтримку та віру в те, що Україна обов’язково переможе.

За словами кліпмейкера, режисера багатьох музичних та розважальних проєктів на 1+1 Антона Пільноватих, війна кардинально вплинула на українську музичну культуру. Тому що український народ перестав цікавитися російським контентом, на сьогодні в пріоритеті — україномовний. Змінилися погляди та сенс музики. Більшість артистів хочуть донести в своїх піснях біль або переживання сьогодення, щоб це відгукнулось у серці та голові людей. Причому це проявляється в різних жанрах, як, наприклад Kola створює ліричні пісні, або репер Oi fusk створив трек «По кому подзвін», на наступний день, після того як в його будинок влучила ракета, і це дуже агресивний маніфест, тому що тут в кожній ноті, в слові ти відчуєш цю злість та агресію.

Антон дуже радіє, що у нас розвиваються різні жанри музики та вони знаходять свого слухача. Тобто, на його думку, з’явився шлях для багатьох молодих артистів. Тому, якщо тобі є про що сказати, ти маєш говорити і ти будеш почутий. Тобі не потрібно перелазити через безкінечні «забори», проходити мільйон шоу, щоб просто співати на великій сцені. На сьогодні, тобі варто лише знати про що говорити.

Під час війни виникли нові музичні жанри та теми, такі як пісні-молитви, пісні-хроніки, пісні-протести. На зміну звичайним розважальним темам прийшли: про війну, єднання, любов до Батьківщини, надію на перемогу, кохання. Музиканти також звертаються до тем єднання українського народу, любові до Батьківщини та віри в краще майбутнє. Українська музика стала потужним інструментом інформаційної боротьби. Пісні про війну в Україні звучать у всьому світі, допомагаючи людям зрозуміти трагедію українського народу. Музика також використовується як інструмент культурної дипломатії, розповідаючи світові про українську культуру та цінності.

Ігор Гоня багато років пише реп, але завдяки тому, що його трек залетів в Tik Tok, на нього звернуло увагу більше людей. Далі, такі артисти, як NK NKT, в яких аудиторія росте кожного дня. Наші українські співаки роблять більш якісний продукт і розвиваються, шукають в собі сили, пропонують різні манери, стилі для слухача. Тому реп-сцена розвивається і рухається стрімко. З’явилася нескінченна кількість нових творів, і я впевнений, що навіть 20-30% ще не прослухав, тому що щодня з’являється все більше різних молодих авторів, музичних спеціалістів. Тому що, як казав раніше, якщо тобі є що сказати, ти будеш почутий. Мені здається, багато з артистів знаходять в собі сили, натхнення для створення нових треків, і сьогодні наш плейлист та загалом музична індустрія переповнена різними музичними творами на різні настрої, тематики, смаки. Якщо в перші хвилини війни основна тема була — мотивація, то на сьогодні багато артистів порушують інші теми, наприклад: кохання, соціальну несправедливість та інше. Музика постійно росте, розвивається, і теми стають різноманітніші, тобто автори не зациклюються на війні, – говорить Антон.

Але війна внесла свої корективи в українську музику. Антон Пільноватих каже:

Змінилися пріоритети та орієнтири, оскільки раніше створювалися російськомовні треки для того, щоб бути в ротаціях не тільки в Україні, а й їздити до нашого сусіда на гастролі, збирати там слухачів, заробляти гроші. То зараз створюють контент українською мовою — це певна норма написання пісень нашою солов’їною мовою. Співаки орієнтуються на нашого слухача і в пріоритеті на міжнародного, тому що є багато англомовних треків, і на сьогодні в нашому середовищі існує дві основні мови: англійська та українська. Також змінилося те, що ми заглянули в наше коріння, і на сьогодні не шароварщина і не зашквар, того що ти використовуєш етно-мотиви у своїх треках. Молоді співаки роблять народність більш сучасною, яскравою та прогресивною і це знаходить свого фаната. Ми вже точно не будемо такими, як були до 24 лютого 2022 року. Надалі ми будемо рухатися тільки вперед, більш сміливо, пам’ятати хто ми, що нам є що сказати. І будемо говорити — музикою, зберігати наш код нації, історію і сенси.

Українська музика має шанс стати світовим феноменом. Пісні про війну в Україні стануть частиною світової історії. Українські музиканти вже зараз користуються великою популярністю за кордоном. Після війни українська музика може стати ще більш популярною та впливовою.

Саме молоді артисти, такі як Kola, YakTak, SadSvit, Схожа, Hyphen Dash та інші є двигуном нашої музичної культури, і саме вони формують течію за якою вона буде рухатися: і культура, і мультижанровість. Ці артисти  — початок майбутньої великої музичної індустрії, от тому на цих людях дуже велика відповідальність, оскільки їм потрібно розвиватися, рухатися тільки вперед. І так, вони сьогодні є першою цеглинкою, яка формулює майбутній шоу-бізнес.

Музика — це потужний інструмент, який може рятувати, надихати та об’єднувати людей. Українська музична сцена стала яскравим прикладом стійкості та незламності українського народу. Музика України має шанс стати світовим феноменом і символом перемоги над темрявою.

Читати ще