Здоров'я вашої дитини: рекомендації для правильної постави у школярів

Порушення дихання та кровообігу, погіршення травлення, короткозорість та захворювань опорно-рухового апарату - цього можна запобігти, якщо привчити дитину слідкувати за поставою.

Як зберегти здоровий хребет дитини – рекомендації батькам надав одеський фахівець із масажу, реабілітації та кінезіології Олег Захаров.

Здоровий хребет – опора всього організму

Порушення постави характерно для людей будь-якого віку, але найбільше від цього страждає молодше покоління. Кіфоз, сколіоз, лордоз – всі ці види викривлення хребта в основному формуються з самого дитинства і з роками лише посилюються. 

Головна причина порушення постави – надмірна кількість часу, проведена сидячи. Діти сидять на уроках, опісля – за домашнім завданням, а закінчують день, схилившись над ґаджетами. 

Постава починає формуватися у ранньому дитинстві й триває до 25 років. За сей час проходить кілька активних фаз росту хребта, які потребують особливої уваги батьків:

– від 6 місяців до 2 років;

– 5 — 8 років;

– 11 — 14 років.

Ранній шкільний вік (6-8 років) має особливе значення — в цей період хрящова структура хребців починає поступово костеніти (насичуватися солями кальцію). Якщо в цей час хребці деформуються і неправильно зростуться, то виправити їх потім буде важко.

Чим загрожує неправильна постава?

Порушення постави може спричинити збої в роботі внутрішніх органів (порушення дихання та кровообігу, погіршення травлення, самопочуття) і стати причиною короткозорості та захворювань опорно-рухового апарату (сколіоз, кіфоз).

В дитини з неправильною поставою знижуються окисні процеси в організмі, через що вона швидше втомлюється і не може сконцентруватися.

Лікарі звертають особливу увагу батьків на важливість правильної постави для дівчаток, наголошуючи, що сутулість призводить до порушень розвитку статевих органів.

Як сформувати поставу дитині?

Вчіть дитину ще з дошкільного віку правильно сидіти і стояти

Дитячій спинці шкодить: лежання на столі, згорблення, викривлення на один бік, підгинання ноги під себе, звичка стояти, спираючись на одну й ту саму ногу.

Сидіння для молодшого школяра — не відпочинок, а акт статичного напруження. М’язи-розгиначі в дитячому віці ще слабкі, тому від сидіння дитина швидко втом­люється і в неї виникає бажання змінити позу або побігати. Дорослі часто не розуміють цього і сварять дітей за непосидючість.

Обирайте зручне взуття 

Стопа у дітей формується до трирічного віку природнім шляхом. Після цього можна визначити наявність елементів плоскостопій. Якщо таке є, то лікується вправами – знадобиться консультація спеціаліста.

Окрім зручного взуття, дітям корисно ходити босими – по пісочку, камінцях. 

 

Залучайте дітей до фізичної активності на свіжому повітрі та плавання

Робіть разом вправи для постави. Одна з найпростіших вправ для гарної постави — стояти рівно. Нехай дитина стане рівно біля стінки так, щоб потилиця, лопатки, сідниці та п’ятки торкалися стінки. Треба постояти так кілька секунд, потім зробити крок уперед, не міняючи положення тіла. Бажано повторити 4-5 разів.

А плавання гарно підходить для укріплення опорного апарату.

Підберіть меблі, які відповідають віку і зросту дити­ни (парта, стіл, стілець)

Висота меблів повинна відповідати росту дитини:

– в сидячому положенні стегна і спина, а також стегна і гомілки школяра повинні бути під кутом в 90 градусів, а стопи повністю стояти на підлозі. Якщо стопи висять, або дитина дотягується до підлоги тільки пальцями, посадка буде неправильною, і замість користі завдасть лише шкоду;

– краще вибирати стільці з пружною цільної спинкою, яка повторює анатомічний вигин хребта. Рекомендується висота спинки – до початку лопаток.

– висота стільця має дорівнювати довжині гомілки;

– коли дитина сидить за столом, стільниця повинна знаходитися на рівні сонячного сплетіння. 

Зверніть увагу на меблі-трансформери — вони дають змогу регулювати висоту відповідно до зросту дитини.

Вага та форма рюкзака 

Обирайте модель з анатомічною спинкою. Також звертайте увагу на:

  • плечові ремені (лямки): важливо, щоб рюкзак був з двома широкими та м’якими лямками;
  • жорсткість спинки: краще обирати спинку середньої жорсткості, але вона має бути м’якою з боку спини дитини;
  • рюкзак не повинен звисати більш ніж на 10 сантиметрів нижче талії;
  • обирайте моделі з посиленим та щільним дном;
  • щоб мінімізувати навантаження на хребет, обирайте рюкзак з внутрішніми роздільниками в основному відділенні;
  • задля безпеки подбайте про наявність світловідбиваючих елементів з усіх боків.

Також важливо пам’ятати про максимально допустиму вагу шкільного рюкзака. 

Дитячі ортопеди не рекомендують учням молодших класів носити за спиною понад 10% власної ваги. В ідеалі вага порожнього рюкзака не повинна перевищувати 1 кг.

Лікарі-ортопеди рекомендують використовувати наступні параметри:

  • від 6 до 8 років – до 2 кг;
  • від 9 до 12 років – до 3 кг;
  • від 13 до 14 років – до 5 кг;
  • від 15 до 16 років – до 6 кг.

Слідкуйте, щоб дитина не носила постійно рюкзак на одному плечі.

Проходьте профілактичний огляд у лікаря 1-2 рази на рік.

 

Читати ще