До Всеукраїнського Дня Психолога: чому психологи зараз вкрай необхідні українцям?
23 квітня в Україні святкується День психолога, відзначаючи важливу роль, яку психологи відіграють нині у нашому суспільстві. Вони допомагають нам зрозуміти себе та інших, а також працюють з людьми, щоб подолати емоційні труднощі, депресію, тривогу, шкідливі звички, підтримувати позитивні стосунки в сім’ї, а також багато іншого.
Більше року українці живуть у реаліях повномасштабної війни, і необхідність психологів в нашому суспільстві зросла як ніколи. Згідно даних ВООЗ, близько 14 мільйонів українців відчувають вплив війни на свій психоемоційний стан. За статистикою, поширеність серед населення посттравматичного стресового розладу в країнах, де відбувалися військові дії, становить від 11% до 50%. За результатами опитування Харківським національним університетом внутрішніх справ України 30% дорослих і 23% молоді в Україні підтверджують попередні оцінки ймовірного посттравматичного стресового розладу. Лікування психічного здоров’я повинно стати пріоритетом всієї країни. Для того, щоб це було правильно зроблено, необхідно створити потужність у всій системі, що в свою чергу вимагатиме значних інвестицій – і, перш за все, культурних змін: можливо, найважчих з усіх.
Саме тому психосоціальна підтримка населення, наразі, відіграє ключову роль. Існують психологи кризових станів, при особистій біді людям допомагають медичні психологи, інші фахівці дбають про переселенців та військових.
Міжнародні гуманітарні організації теж не стоять осторонь цієї масштабної проблеми. До прикладу, Проджект ХОУП (Project HOPE) нараховує 8 центрів психосоціальної підтримки населення для ВПО в Києві, Одесі, Запоріжжі, Дніпрі та Миколаєві, де проводяться групові та індивідуальні консультації, воркшопи, арт терапія, освітні заходи як для дітей так і для дорослих. Станом на сьогодні 25 882 українців звернулися до наших центрів за психологічною допомогою.
ВПО були вимушені повністю змінити своє життя: в них поламані долі, в них поламані домівки, мрії, і в цьому місці ми намагаємося допомогти їм віднайти віру в майбутнє і знайти внутрішні ресурси, аби почати життя заново, – каже Олена, психолог в центрі підтримки Проджект ХОУП в Києві.
40-річна Алла, яка раніше працювала в центрі обслуговування клієнтів, приїхала до Одеси з Херсона у вересні. Алла вперше відвідала безпечний простір Проджект ХОУП у листопаді 2022 року з ідеєю отримати психологічну підтримку та відновити соціальне спілкування своєї 10-річної доньки. Згодом, Алла почала відвідувати майстер-класи для дорослих та розпочала індивідуальні консультації. Центр Проджект ХОУП швидко став місцем, де вона відновила впевненість в собі, знайшла опору і створила тісні соціальні зв’язки з іншими жінками, що відвідують центр. «Я займаюсь індивідуально з психологом і вважаю, що це дуже-дуже важливо. Особливо зараз. Ми втратили впевненість у собі, впевненість у завтрашньому дні і в тому, що буде далі. Але я вже помічаю свій прогрес: я навчилась і не боюсь планувати на кілька тижнів вперед, адже життя продовжується, не дивлячись ні на що!» – відверто ділиться Алла.
Переселенці, які залишили свої домівки через бойові дії на сході України, також часті гості центрів Проджект ХОУП. Зокрема, більшість з них мали важкі переживання, пов’язані з втратою близьких та травматичними подіями. Через роботу з психологом вони отримали можливість зменшити почуття тривоги та депресії, а також знайти друзів в новому місці проживання.
Ось таку історію пригадує Андрій, психолог в центрі Проджект ХОУП в Запоріжжі: «До нас в якось прийшла жінка, яка переживала втрату матері, що покінчила життя самогубством в російській окупації. Жінка відразу поділилась на першому груповому занятті тим, що її тривожило оскільки це дуже довго накопичувалось в неї всередині. Напевно, вона відчула що тут вона в безпеці і їй захотілось хоч якось витягнути це з себе.»
Далі Андрій призначив їй персональну консультацію, де вони разом відпрацьовували ці почуття. Андрій пояснив, що в основному це було відчуття провини, що вона могла щось зробити та якось зарадити цій трагедії. З часом почуття провини затихло, а в життя знову повернулась така необхідна їй зараз рутина. Зараз жінка ходить в центр Проджект ХОУП на постійній основі, де Андрій може відстежувати її стан.
Діти та підлітки також є однією з основних категорій відвідувачів. Більшість з них потребують психологічної підтримки та консультацій з проблемами поведінки, агресії та взаємин з родиною. Завдяки центрам вони отримали можливість навчитися керувати своїми емоціями, відкрити нові хобі та соціально адаптуватись. Також працівники центрів допомагають дітям підготуватися до навчання, викладаючи їм навички самоконтролю та організації часу.
Анастасія працює в Одеському центрі та, до всього, викладає дітям арттерапію, а також займається підготовкою дітей до школи. Настя просто обожнює дітей та спілкування з ними й саме тому обрала для себе такий шлях. Найбільше їй запам’яталась одна особлива історія: «До нас на арттерапію прийшов дуже засмучений хлопчик. Мені одразу захотілось підбадьорити його, дізнатись що сталось. Він зізнався, що сумує за своєю улюбленою школою в Харкові та що не може туди повернутись, а також за друзями і родиною. Чесно, в таких випадках інколи губишся, але разом нам вдалось віднайти маленькі радощі, які є зараз в його житті: в Одесі, в нашому психологічному центрі він знайшов дуже багато нових друзів та знайомих, навчився краще ладнати з дорослими та однолітками, а також зазначив, що йому до вподоби малювання і він помічає як це покращує його розумову діяльність. Я думаю, що він продовжить ходити до нас, бо в нього тут з’явились нові друзі та захоплення.»
Серед активностей центрів підтримки ВПО хочеться відзначити і допомогу з пошуком роботи. «Деяким дорослим не вистачає самореалізації. Більшість шукає роботу, в нас є спеціальні тренінги. До нас приходять жінки, яким важко реалізуватись в житті, знаходити нових друзів через стрес, який вони пережили. Одна жінка приходила до нас щодня на всі активності і вже через тиждень сказала, що їй стало набагато краще від наших занять, і що в неї з’явились нові знайомі. Їй сподобались наші курси, особливо, коли ми в’язали авоську. Я дуже рада чути такі історії, тому що це означає, що моя робота не проходить просто так.» – ділиться своїм досвідом роботи з дорослими Анастасія.
Окрім усього іншого, у центрах Проджект ХОУП працюють психологи, які надають підтримку жінкам, які пережили гендерно-зумовлене насильство та сексуальне насильство, а також проводяться спеціальні тренінги з розвитку навичок та викладається матеріал про практичні кроки, які можна зробити для подолання насильства.
Також психологічні консультації надаються людям старшого покоління, які до цього ніколи не працювали з психологами взагалі. Всі опитувані люди похилого віку дуже задоволені, що з ними працюють психологи. Кажуть, що це покращує їх психоемоційний стан, тому що до цього вони ніколи не ділились особистим зі сторонніми людьми і завжди тримали все в собі. Ця особливість в Україні є частою проблемою і, можна сказати, передавалась «з молоком матері».
Загалом, потреба в психологічній підтримці в Україні різко зросла з роками, і роль психологів у наданні послуг з питань психічного здоров’я неможливо переоцінити. Зараз психологічна підтримка є особливо важливим аспектом допомоги людям, які переживають емоційні труднощі. Проджект ХОУП та інші організації допомагають людям отримати необхідну підтримку. Вони стали важливим ресурсом для десятків тисяч українців, які звернулися по допомогу в складних ситуаціях.
День психолога – це чудова нагода подякувати всім фахівцям за їхню роботу та самовідданість. Їхня робота відіграє вирішальну роль у розбудові більш здорового та стійкого суспільства.