Укуси кліщів та інших комах. Що робити? Відповідає лікар
Люди багато часу проводять зараз у лісопаркових зонах, де багато зелені та трави. Але що може стати небезпекою для батьків та їхніх малюків і що робити, аби убезпечити себе?! Найчастіше, що ми зустрічаємо - це укуси різних комах. Як на них реагувати, та на інші важливі питання відповідає директор дитячої міської поліклініки №6 Сергій Горіщак.
Укуси комах
Більшість дітлахів досить легко переносять укуси комах, але не виключено, що малюк може мати більш виражену реакцію, а в деяких випадках може спостерігатися й серйозна алергічна реакція (набряк Квінке чи анафілактичний шок).
Отже, тепер детально про комах. Вони бувають ті, які кусають (комарі, кліщі, мошки, блохи) і ті, які жалять (бджоли, шершні, оси). Останні полюбляють ужалити в самий приємний для вас момент – коли їсте солодкі ягоди, фрукти, п’єте солодкі напої, тощо. Серед симптомів ужалення може бути свербіж, припухлість та почервоніння шкіри, а також загальна системна алергічна реакція – сильний свербіж, висип по всьому тілу, набряк шкіри та слизових оболонок, утруднене дихання.
Укус бджоли або оси може взагалі викликати алергічну реакцію (інколи це може бути навіть анафілактичний шок). Якщо після укусу комахи може з’явитися сильний головний біль, задишка, нудота, судоми – негайно викликайте швидку.
Про те, як надати першу допомогу у разі ужалення бджолою:
– відійти у безпечне місце та видалити жало (якщо це укус бджоли, оса жала не залишає). Обережно витягнути його чистими пальцям чи пінцетом. Слідкуйте за тим, щоб не залишилось частинок жала в шкірі;
– прикладіть холод на місце укусу, не менш ніж на 10 хв, щоб зменшити почервоніння та попередити набряк;
– якщо укусом уражені слизові рота, горла або язика, слід пити холодну воду або з’їсти морозиво;
– для зменшення набряку та свербіння можна використати антигістамінні препарати.
Укус мурашки:
Найбільш небезпечні з всіх – руді мурашки.
Місце укусу стає червоним, трохи набрякає і страшенно свербить. Кусаючи, комаха випускає мурашину кислоту. Як правило, вже через 2-4 дні всі симптоми минають.
Укус комара, мошки виглядає як почервонілий підшкірний пухирець, який сильно свербить, особливо якщо чухати.
Укус блохи
Викликає сильне свербіння, зазвичай укуси з’являються групками по 3-4 крапки і нагадують дрібні червоні пухирці, на місці яких залишаються червоні цятки з отворами по центру.
Важливо: блоха може переносити збудників інфекцій: псевдотуберкульозу, лістеріозу; туляремії, черевнотифозних інфекцій, рикетсіозів. Тому тримайтесь подалі від тварин, які можуть розносити бліх.
Що робити, якщо вас вкусила комаха?
-знайдіть безпечне місце. Наприклад, зійдіть з мурашника або ж помийте руки від соку кавуна. Інакше цей укус може бути не останнім.
-промийте місце укусу з водою та милом.
-покладіть холодний компрес на місце укусу.
-намажте місце укусу кремом з гідрокортизоном (0,5-1%) або прийміть антигістамінні препарати для зменшення свербежу.
-не чухайте місце укусу чи пустулу. Якщо ви уже роздерли шкіру, обробіть її антисептиком без спирту (хлоргексидином).
Укус кліщів
Укус кліща потребує особливої уваги, адже може викликати кліщовий енцефаліт, хворобу Лайма. Але не кожен кліщ такий поганий і не кожен укус призведе до хвороби.
Розповсюджені міфи щодо кліщів:
1. «Кліщі стрибають та нападають з дерев».
Кліщі взагалі не вміють стрибати, насправді вони заповзають на тіло людини з трави.
2. Кліщ легко витягується або відпадає сам при змазуванні його олією, лаком.
Не потрібно нічим змащувати. Якщо маєте досвід та рішучість, просто візьміться за тіло кліща пінцетом якомога ближче до його голови та обережно, без ривкiв, потягнiть вгору. Намагайтесь не здавлювати тiло клiща, щоб не вчавити вмiст шлунку комахи в ранку. Місце укусу можна обробити антисептиком.
3. Кліща потрібно видалити і віднести в лабораторію.
На жаль, перевірити цю інформацію на 100% неможливо.
Не варто тягати полонену комаху в лабораторію – інфікований кліщ міг не встигнути заразити вас, якщо пробув у тілі недовго. В той же час, неінфікований кліщ – не є гарантією того, що вас не вкусив інший, який встиг втекти непоміченим.
4.Кліща легко виявити на шкірі.
Кліща важко побачити через його малі розміри. Крім того, укус абсолютно безболісний, тому що кліщ разом зі слиною вводить речовину з властивостями анестетика.
5. Після укусу обовязково буде бореліоз, тому треба якнайшвидше здати аналіз.
Лише у 1-3% покусаних людей може розвинутись хвороба Лайма (бореліоз). Свербіж, набряк, почервоніння – може просто свідчити про алергічну реакцію на укус.
Характерна округла пляма, підвищення температури, біль у мязах – виникає через 3-30 днів, що є приводом звернутись до інфекціоніста
6. Профілактика антибіотиком – в кожному випадку.
Антибіотик призначається лише якщо контакт з кліщем тривав понад 24 години і/або було знайдено налитого кров’ю кліща. З метою профілактики може бути призначено однократний прийом доксицикліну дорослим та дітям з 8 років.
Захист від ужалень і укусів комах:
• Носіть одяг, який буде покривати всі відкриті ділянки тіла, бажано світлих відтінків
• Перевіряйте себе після прогулянок
• Не зайвим буде одягнути на прогулянку головний убір або бейсболку.
• Від кусючих (комарі, кліщі, мошки, мурахи) маємо додатковий і часто більш надійний захист – репеленти.
Американська академія педіатрії радить надавати перевагу репелентам на основі ДЕТА – диетілметатолуаміда. Їх можна використовувати з 2-х місяців. Концентрація – 10 – 30%. Відсотки говорять про тривалість дії, а не її силу. Тобто чим менша концентрація, тим частіше треба буде наносити повторно: 10% – тривалість дії 2 години, 30% – 5 годин.
Бережіть себе і своїх малюків !