Як бути фінансово незалежною: корисні поради психолога 

Стати незалежним мріє кожний, проте виходить це не в усіх, і справа не лише у фінансових питаннях, а й у психологічному настрої, правильному підході до незалежності.

Як бути фінансово незалежною та грамотною, чи варто вірити у карму бідності та з чого починати шлях до фінансової свободи – детальніше в інтерв’ю УСІ.Life з психологом, засновницею та ідеологом проекту Vidchuvai, блогером Ярославою Татмурзіновою.

Що таке фінансова грамотність і незалежність жінки з вашої точки зору?

Фінансова грамотність, в першу чергу, – це про ставлення до своїх фінансів та вміння ними розпоряджатися на свою користь та благополуччя. Якщо ми говоримо про фінансову незалежність жінки, то, як і для будь-якої людини, це про свободу. Свободу вибору Себе та своїх бажань, усвідомлення та реалізацію внутрішніх потреб.

Чи важлива фінансова незалежність для жінки? Якщо так, то чому?

Мені здається, що фінансова незалежність є неймовірно важливою складовою життя не тільки жінок, а й чоловіків. Адже вищевказана внутрішня свобода, яка допомагає розвиватися, пізнавати світ та бути щасливою досягається, в тому числі, за допомогою наявності фінансової незалежності.

Від чого залежить фінансова незалежність жінки? 

Фінансова, як і будь-яка незалежність, жінки досягається, в першу чергу, завдяки ставленню до себе та своїх потреб. Часто жінки забувають про свої бажання та прагнення на користь роботи, чоловіка чи дітей. Але з боку здорової психологічної ієрархії, цей метод є дуже хибним, адже лише обравши себе та свої бажання, жінка може усвідомити свою цінність і, відповідно, стати щасливою, реалізованою та фінансово незалежною. Часто в своїй практиці я працюю із сильним бажанням жінки присвятити всю себе сім’ї, роботі, батькам, і в нашому менталітеті це здається нормою, але саме через таку гіперопіку, забування про власні потреби та свої бажання люди і страждають. Лише вдовольнивши свої бажання та потреби, надавши собі достатню кількість турботи та ресурсу, жінка може бути щасливою і фінансово вільною. Таким чином щасливими будуть і люди навколо такої жінки. 

Чи варто вірити у карму бідності чи прокляття роду?

Я можу сказати так: якщо ви вірите в карму чи прокляття роду, то ваша психіка спрямовуватиме всю свою енергію та зусилля на те, щоб переконати вас в їх існуванні. Проте вірити, в першу чергу, треба в себе та свої можливості. Саме такий підхід допомагає бачити варіанти, а не перепони.

З чого починати шлях до фінансової незалежності і грамотності? 

З визначення своєї внутрішньої цінності та впевненості, пропрацьовки внутрішніх переконань щодо грошей та, звісно, вивчення азів та правил фінансової грамотності. 

Чи повинна жінка бути фінансово незалежною від свого чоловіка (якщо одружена)? 

В моєму житті, як і в житті моїх клієнток, слова «повинна» нема. Є слово «хочу» або «обираю» і саме це свідчить про незалежність та внутрішню свободу. Якщо партнери обирають сімейну модель, де чоловік забезпечує сім’ю, а жінка займається домашніми справами – це їх ВИБІР. Головне, щоб це був вибір, а не обов’язок. Якраз в цьому і є велика різниця. 

Потрібно / чи можна економити на собі і своїх бажаннях / потребах?

Існує декілька життєвих позицій, які допомагають, або ж навпаки, створюють перепони на шляху до нашого фінансового розширення. Якщо людина має багато непропрацьованих травм, образ і т.д, то вона ставитиметься до свого життя претензійно та витрачатиме гроші направо і наліво лише для того, щоб таким чином, надати собі любов чи підтримку. І в цьому випадку гроші, витрачені на свої бажання – це просто вода, яка витікатиме із вас кожного разу при цих тригерах.

Проте якщо мова йде про дорослу позицію та свідоме фінансове розширення, завдяки виходу на новий рівень, дозволу собі придбати щось бажане, то це дійсно хороший інструмент для формування внутрішнього зв’язку «гроші – це задоволення і радість». Відкладати гроші та боятися їх втратити – це зовсім не про здорову позицію, а про фінансові блоки та переконання, які не дають рухатися вперед. Тому економія тут – звичний спосіб роботи зі своїм страхом. Як бачите, все дуже індивідуально і всюди є свої нюанси.

Як дозволити собі купувати дорогі речі, якщо грошей не завжди вистачає?

Підвищувати рівень своєї норми можна (і я наполягаю на цьому) поступово. Якщо у вас немає грошей на те, щоб піти і придбати дорогу сумку – не купуйте і не влазьте в кредити. Проте замовити на 10-20 грн дорожчу і якіснішу каву буде тим самим розширенням. Фокусуйте увагу на якості та вашому комфорті, а не на популярності ідей, які зараз транслюються звідусіль.

Фінансова незалежність жінки – невід’ємний показник її самореалізації? 

Я б сформулювала це навіть навпаки – реалізована та щаслива жінка автоматично притягне до себе всі необхідні умови та можливості для фінансової свободи.

 

 

 

Читати ще